Każdą wodę określić można za pomocą właściwości nazywanej twardością. Bardzo twarda woda może powodować wiele szkód, podczas gdy miękka charakteryzuje się znacznie mniejszą agresywnością. Dlatego warto zastosować odpowiedni zmiękczacz wody.

W twardej cieczy znajdują się duże ilości minerałów w rodzaju wapnia i magnezu, a zmiękczanie wody polega na usunięciu ich oraz zastąpieniu jonami sodu. Naturalnym źródłem wody miękkiej jest chociażby deszczówka, która dopiero w kontakcie z glebą zyskuje właściwości wody twardej.

Skąd wiadomo, że woda jest twarda?

Zbadanie poziomu twardości wody możliwe jest dzięki specjalnym badaniom laboratoryjnym. Pozwalają one na rozpoznanie źródła oraz pochodzenia wody, a także zbadanie jej smaku i reakcji na podgrzanie lub kontakt z mydłem. W tym ostatnim przypadku kluczowym aspektem jest przede wszystkim ilość wytwarzanej piany. Mydło złożone jest głównie z soli sodu oraz potasu, a w reakcji z wodą twardą tworzą się sole nierozpuszczalne. W związku z tym piana tworzy się jedynie w znikomej ilości lub wcale, a także pozostawia po sobie nieestetyczny osad. Dlatego w twardej wodzie marnują się znaczne ilości detergentów, na przykład podczas prania.

Mapę twardości wody w Polsce znajdziesz na http://www.zmiekczacze.com/

Dlaczego warto likwidować problem twardej wody?

Warto stosować zmiękczacze wody również z tego powodu, ponieważ nierozpuszczalne osady mogą bardzo zaszkodzić czyszczonym ubraniom. Jeżeli są one prane w wodzie twardej, nierzadko pozostają na nich resztki środków czyszczących, nawet jeżeli zostały dokładnie spłukane. W efekcie ubrania mogą tracić kolor, być nieprzyjemne w dotyku oraz szybko się zniszczyć. Znacznie łagodniejsza jest dla ubrań woda miękka. Nie tylko bardzo dobrze je oczyszcza, ale również usuwa z ich powierzchni wszystkie resztki zużywanego podczas płukania detergentu. Twarda woda ma bardzo negatywny wpływ także na samą żywotność wyposażenia domowego mającego z nią kontakt, w tym również pralki.