Twarda woda to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób – powoduje powstawanie kamienia kotłowego, który ogranicza działanie detergentów oraz środków myjących, a także negatywnie wpływa na naszą skórę.

mapa-twardosci-wody1
Problem twardej wody dotyczy przede wszystkim mieszkańców dużych aglomeracji. Twarda woda nie sprzyja naszemu zdrowiu, urodzie ani portfelom, dlatego warto zdecydować się na zmiękczanie wody za pomocą specjalnych urządzeń. Twarda woda może być powodem przesuszenia skóry oraz włosów, poza tym powoduje, że zużywamy znacznie więcej energii. Posiadacze twardej wody w kranie niestety muszą wydać więcej pieniędzy na detergenty, środki piorące, energię cieplną, nie mogą oszczędzić również na sprzęcie AGD, który zużywa się znacznie szybciej. Twarda woda powoduje szybkie tworzenie się kamienia na wyposażeniu sanitarnymi oraz sprzęcie gospodarstwa domowego, tak więc dużo trudniej utrzymać je w czystości.

Aby pozbyć się tego problemu, warto zdecydować się na zmiękczacze wody, które nie tylko zmieniają jej smak i zapach, ale także właściwości. Dobry zmiękczacz wody sprawi, że będziemy mogli z niej korzystać nawet bez wcześniejszego przegotowania. Najlepiej wybierać spośród stacji uzdatniania wody, dzięki temu woda będzie dobrze przefiltrowana. Cały proces polega na wymianie jonów magnezu i wapnia na jony sodu. Tego typu urządzenia są łatwe w montażu i na pewno warto w nie zainwestować. To dużo lepsze rozwiązanie, niż korzystanie z wód butelkowanych, które są drogie i narażają nas na dodatkowe koszty, a przecież wodę mamy w kranie.

O twardej wodzie można mówić, gdy zawiera zbyt dużą ilość jonów magnezu i wapnia, twardość może być stała lub przemijająca. Jeżeli chcemy sprawdzić, jakie właściwości ma woda, która trafia do naszych kranów, takie informacje możemy uzyskać u dostawcy. Jak woda jest twarda, z pewnością zauważymy to w postaci osadu na dnie czajnika czy garnków, można wykonać również specjalny test. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na zmiękczacz wody, który montuje się na przyłączu wodociągowym, warto, aby był zlokalizowany jak najbliżej wodomierza.

Zmiękczacze wody montuje się na tzw. obejściu, aby przypadku konserwacji mieć dostęp do wody. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki temu nie tylko można zaoszczędzić, ale woda, której używamy na co dzień jest po prostu dla nas zdrowsza. Zmiękczanie wody powoduje, że zużyjemy znacznie mniej energii podczas prania i gotowania, po drugie dzięki temu będziemy mogli zredukować koszty związane z obsługą instalacji. Warto zdecydować się na zamontowanie urządzeń zmiękczających wodę, gdyż można zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy.