Obecność żelaza w wodzie pitnej może prowadzić do wielu problemów w gospodarstwie domowym. Jedo eliminacja ma zatem kluczowe znaczenie dla zapewnienia codziennego komfortu użytkowania kranówki. Poniżej przedstawiamy cztery powody, dla których warto zainstalować odpowiedni system uzdatniania wody.

Mniej osadów i zabrudzeń

Obecność żelaza w wodzie może prowadzić do powstawania brązowych osadów na naczyniach, armaturze łazienkowej, a także w kabinie prysznicowej. Nieestetyczne naloty mogą się również pojawić na podlewanych taką wodą roślinach oraz na elewacji budynku czy nawet na kostce brukowej znajdującej się w pobliżu systemu nawadniania i narażonej na kontakt z cieczą.

Poprawa smaku i zapachu wody

Choć według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma podstaw, aby wyznaczyć stężenie żelaza w wodzie pitnej, którego przekroczenie stanowiłoby realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, obecność tego pierwiastka mocno wpływa na jej parametry organoleptyczne. Woda z wysoką zawartością żelaza zyskuje bowiem bardzo charakterystyczny metaliczny smak i zapach, który może zniechęcać do jej spożywania.

Ochrona instalacji wodnej i sprzętu AGD

Obecność żelaza w wodzie może prowadzić do powstawania osadów w rurach i podłączonych do instalacji urządzeniach, co może skutkować ich przytykaniem i przedwczesnymi awariami. Warto zdawać sobie też sprawę, że osad po żelazie jest doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, które bywają przyczyną wtórnego skażenia instalacji.

Dłuższe życie tkanin

Jeśli woda zawiera duże ilości żelaza, zazwyczaj nie nadaje się do wykorzystania przy wielu domowych obowiązkach. Jednym z największych problemów jest wtedy pranie. Woda o podwyższonej barwie może zmieniać kolor tkanin. Białe ubrania często stają się szare lub pojawiają się na nich rdzawe plamy.

Usuwanie żelaza z wody przynosi wiele korzyści, dlatego warto rozważyć montaż odpowiedniego systemu oczyszczania wody, aby cieszyć się czystą, bezpieczną i smaczną kranówką każdego dnia. Przeczytaj: Jak usuwać żelazo i mangan przy hydroforze przeponowym?