Związki żelaza przedostają się do wód głębinowych z gleby oraz określonych typów skał. Nierzadko żelazo pochodzi również ze ścieków metalurgicznych. Według rozporządzenia ministra zdrowia ustalana jest ściśle określona, dozwolona ilość żelaza w wodzie. Jeżeli spełnia ona te wymagania, jest bezpieczna dla zdrowia i nie wywołuje żadnych działań niepożądanych po spożyciu lub wykorzystaniu jej do umycia. Woda pozbawiona nadmiernej ilości żelaza nie szkodzi również instalacji oraz wszelakim podłączanym do niej urządzeniom.

Woda zmienia się pod wpływem dużego stężenia żelaza

Jeżeli wartość określająca ilość żelaza obecnego w wodzie przekracza dozwoloną normę, zaobserwować można wiele specyficznych zjawisk. Woda mienia swoją barwę, staje się mętna i zaczyna mieć nieprzyjemny smak. Na sanitariatach oraz płytkach łazienkowych tworzą się nieestetyczne zacieki. Tkaniny zaczynają żółknąć po praniu i występują na nich plamy. Usuwanie żelaza z wody jest konieczne, aby nie zaczęły występować poważniejsze problemy. Nadmiar tego pierwiastka może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ doprowadza do zaburzeń układu pokarmowego, m.in. rozstroju żołądka oraz niestrawności. Sprzyja również próchnicy, przebarwieniom oraz podrażnieniom skóry, a także zapaleniu spojówek i niedrożności górnych dróg oddechowych.

Jak walczyć z tymi wszystkimi skutkami zażelazionej wody? Sprawdź na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Najlepsza recepta na zażelazioną wodę – odżelaziacz

W taki sposób o wiele szybciej rozwijają się również rozmaite bakterie, które doprowadzają do odkładania się złogów organicznych, a także zarastania rur wodociągowych. Dlatego aby uchronić je przed ostatecznym zniszczeniem, należy zainstalować odpowiedni odżelaziacz wody. Do skażenia wody dochodzi przede wszystkim z powodu kiepskiego stanu instalacji wodociągowych, w których dominują stare i zardzewiałe zbiorniki oraz rury. Odżelaziacze wody służą do odwrócenia tego procesu, dzięki czemu możliwe jest ponowne uzyskanie dostępu do czystej i zdrowej wody.