Nie raz zastanawiamy się nad tym, czy mamy w swoim domu twardą wodę czy może jest ona jednak jakościowo dobra. Wystarczy jednak zastosować kilka prostych metod obserwacji, by dowiedzieć się tego nawet bez wykonywania analizy wody, chociaż taką możliwość również oferują laboratoria chemiczne. O ile okaże się, że nasza woda jest twarda, przyda na się zmiękczacz wody.

Wystarczy wcześniej przez kilka miesięcy obserwować sprzęty i urządzenia elektryczne, jakie posiadamy w domu. Na początek trzeba zobaczyć prysznic i wannę – przy twardej wodzie na wylocie prysznica już po kilku miesiącach użytkowania mogą robić się zacieki i kamień. Może pojawiać się również szary, szorstki osad na brodziku lub samej wannie, który ciężko jest usunąć. Warto również skierować się do sprzętów, które na co dzień wymagają źródła wody – mam na myśli pralkę, czajnik lub zmywarkę. Jeśli posiadamy twardą wodę, we wnętrzach tych urządzeń będzie osadzał się kamień – jest to zauważalne szczególnie w czajniku, kiedy kamień przedostaje się do wody podczas robienia herbaty czy kawy. Niestety, kamień niszczy sprzęty i znacznie ogranicza ich żywotność. Powoduje, że zakamienione grzałki ulegają awarii, a my sami jesteśmy zmuszeni do naprawy lub wymiany sprzętów.

Kiedy zastanawiamy się czy kupić zmiękczacz wody, warto jest wykonać analizę chemiczną wody w prywatnym laboratorium. Zwykle oferty takie są dostępne u producentów filtrów do wody, warto sprawdzić czy nie ma takiej oferty w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Na wyniki czeka się od kilku dni do kilku tygodni, otrzymujemy informację na temat składników naszej wody, w tym również ilość jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za stopień twardości wody. Bardzo często sama twardość wody wskazywana jest w 6-stopniowej skali niemieckiej.

W warunkach domowych można wykonywać pomiary testerami kropelkowymi – bierzemy próbkę wody i zabarwiamy ją odczynem. Określony kolor wskazuje stopień twardości wody. Testery można kupić w sklepach chemicznych, czasem są one dostępne nawet w marketach. Można również dokonać podobnych pomiarów poprzez testery paskowe, które również zabarwiają się określoną barwą. To od ostatecznego koloru takiego testu zależy, czy będą nam potrzebne zmiękczacze wody. Jaki model wybrać? O to trzeba zapytać specjalistę, już po wykonaniu pomiaru i ustalenia stopnia twardości naszej wody. Ostatnio coraz większa ilość osób zainteresowana jest zakupem Ecoperla Slimline, który wejdzie do sprzedaży za pewien czas, ale już teraz cieszy się popularnością, szczególnie z racji aż 10-letniej gwarancji.