Woda pochodząca z naszej studni czy z rurociągu może być zanieczyszczona. W ostatnim czasie stały się modne i zarazem niezbędne filtry. Instalowane są one na etapie instalacji hydraulicznej. Podstawowy filtr zawiera wkład mechaniczny. Montuje się go przed urządzeniami centralnymi. Po filtracji mechanicznej można zainstalować inne wkłady, które w sposób kompleksowy oczyszczą nam wodę.

Z czego czyści wodę wkład mechaniczny?

Filtracja mechaniczna jest pierwszym etapem uzdatniania wody. Zostaje ona oczyszczona z ciał stałych, które nie są rozpuszczalne w wodzie, czyli z: piasku, ziemi, kawałków rdzy, resztek izolacji. Oczyszczoną z tych ciał wodę można rozprowadzić po całym budynku, nie obawiając się o uszkodzenie armatury.

Pozostałe wkłady filtracyjne

Oczyszczoną wodę filtracją mechaniczną można poddać dalszemu uzdatnianiu. W budynku mieszkalnym już w standardzie montuje się wkład węglowy, który oczyszcza wodę z chloru i jego pochodnych, a także z wielu innych substancji organicznych. Wkład odżelaziający oczyszcza wodę  manganu. Wkład antybakteryjny filtruje bakterie. Istnieją także wkłady zmiękczające wodę. Zainstalowane filtry należy kontrolować i wymieniać na nowe co jakiś czas. Umieszczone są one w przezroczystych pojemnikach, co pomaga przy kontroli.