Obecnie coraz więcej dużych miast w Polsce w tym również Kielce, nieustannie poprawia standardy dotyczące jakości wody pitnej. Coraz częściej można usłyszeć stwierdzenia, iż woda z kranu już dawno przestała być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet może działać bardziej pozytywnie na ludzki organizm niż woda butelkowana. Czy tak jest rzeczywiście? Woda z kranu jest obecnie uznawana za bardzo zdrową, jednak woda w Kielcach dość często ma ona  charakterystyczny posmak.

 

Dostępne w internecie mapy twardości wody oraz dane jakie możemy uzyskać od Miejskiego Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach jasno pokazują, że mieszkańcy Kielc i całego województwa łódzkiego mają na co dzień do czynienia z średnio twardą bądź twardą wodą. Te pierwiastki mają pozytywny wpływ na zdrowie, jednak duże ich stężenie powoduje powstawanie kamienia kotłowego w instalacji wodnej i odkładanie się go w różnego rodzaju urządzeniach AGD. Średnio twarda woda może zmniejszać efektywność działania detergentów, przez co zwiększa się użycie proszku. Filtry do wody w takim przypadku mogą być mało efektywne – konieczne jest użycie zmiękczacza.

Kielce w większości dzielnic mają wodę średnio twardą, co oznacza, że ma dość wysoki poziom wapnia i magnezu. Dziwny posmak wody może także wynikać ze sposobu jej oczyszczania. W niektórych dzielnicach Kielc uzdatnianie wody nadal obejmuje dodawanie do niej chloru. By pozbyć się dziwnego smaku wystarczą zwykłe filtry dzbankowe, jednak o wiele bardziej efektywna jest domowa stacja uzdatniania wody. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest montaż odpowiedniego zmiękczacza wody. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko zanieczyszczeń, jakie się w niej znajdują, ale również tego typu uzdatnianie wody sprawi, iż wapń oraz magnez zostaną usunięte. Tym samym twarda woda już nigdy nie będzie naszym problemem. W niektórych przypadkach sprawdzi się również filtr osmotyczny, który zainstalować można bezpośrednio w kuchni w szafce pod zlewozmywakiem.

By wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie w domowej instalacji warto przeprowadzić analizę fizykochemiczną wody. W Kielcach można wykonać takie badanie w Sanepidzie bądź skorzystać z usług firm zajmujących się profesjonalnym uzdatnianiem wody. Aby uzyskać szczegółowe informacje o tym co wchodzi w skład takiego badania i jakie są najbardziej popularne metody uzdatniania wody wystarczy wejść na https://www.klarsan.eu/uzdatnianie,kielce.