Życie na wsi z daleka od miasta dość często wiąże się z koniecznością korzystania z wody ze studni. Jak powszechnie wiadomo woda ze studni nie zawsze jest krystalicznie czysta i dość często nie jest ona najlepszym wyborem. Jak sprawdzić,jakie zanieczyszczenia zawiera? Jakiej metody uzdatniania użyć?

Zanieczyszczenia w wodzie studziennej

Korzystanie z wody ze studni związane jest z występowaniem różnego rodzaju bakterii oraz roztoczy, które stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego. Mikroorganizmy mogą pojawić się w każdym momencie i stanowić realne niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Jednym z problemów z parametrami wody, który dość często występuje na terenie całej Polski jest nadmiar żelaza w wodzie. Według zaleceń nie powinien przekraczać 0,2 mg/litr. Korzystanie z własnych studni wiąże się najczęściej z przekroczeniem tej normy. Do tego może mu jeszcze towarzyszyć mangan, jon amonowy, związki organiczne czy twardość wody.

Czym to skutkuje?

Korzystając z takiej wody można odczuć nieprzyjemny smak, zapach oraz barwę. Wiele osób całkowicie rezygnuje z jej spożywania i wybiera na przykład wodę butelkowaną. Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku przygotowywania potraw. Problem nadmiaru żelaza w wodze jest również problemem dla różnego rodzaju sprzętu AGD, którego żywotność znacznie się skraca. Osad, jaki pozostawia po sobie zanieczyszczona woda jest trudny do odszorowania i mogą w nim bytować mikroorganizmy.

W jaki sposób radzić sobie z kilkoma przekroczeniami w wodzie jednocześnie?

Stacja wielofunkcyjna – recepta na problemy z wodą studzienną

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które z pewnością poradzi sobie ze złą jakością wody jest stacja wielofunkcyjna. Stanowi ona dwuczęściowy system składający się z butli ciśnieniowej ze złożem oraz zbiornika na solankę i jest zakładana na wejściu wody do budynku.

Korzystając z takiego urządzenia mamy pewność, że woda, którą otrzymamy będzie dobrej jakości. Zadowalające efekty filtracji wody mogą zostać osiągnięte dzięki specjalnie dobranej mieszance złóż filtracyjnych.

Jednym z popularniejszych urządzeń tego typu jest Ecoperla Multitower. To dwuczęściowa stacja wielofunkcyjna polskiej marki, dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Z kompaktowych rozwiązań warto polecić stację wielofunkcyjną Ecoperla Multicab.

Przeczytaj więcej o Ecoperla Multitower na: https://www.zestudni.pl/stacja-wielofunkcyjna-ecoperla-multitower-l/