Żelazo i mangan to metale, które bardzo często występują w prywatnych ujęciach wody. Źródłem problemu mogą być skały, gleba albo ścieki, niekiedy powodem zbyt dużej ilości żelaza w wodzie są również sztuczne nawozy oraz przemysł. Problemowi żelaza często towarzyszy także mangan. Jak usuwać te zanieczyszczenia?

Jeżeli zauważymy na armaturze żółte zacieki, woda ma metaliczny smak i nieprzyjemny zapach, a po praniu na jasnych ubraniach pojawiają się żółte plamy, z pewnością mamy problem z wysokim stężeniem żelaza. Czasem żelazo nie jest wyczuwalne, ani widoczne na pierwszy rzut oka. Kłopot pojawia się po odstaniu wody.

Nie ignoruj problemu żelaza

Przede wszystkim nie można ignorować problemu żelazo i mangan w wodzie. To duży kłopot pod względem gospodarczym i finansowym, a działania trzeba podjąć natychmiast. Jeżeli woda ze studni odbiega od przyjętych norm, to przed użytkowaniem trzeba ją uzdatnić.

Wpływ wody z dużą zawartością żelaza na zdrowie

Duża ilość związków żelaza i manganu w wodzie nie zagraża życiu, jednak korzystając z takiej wody regularnie, można narazić się na pewne niebezpieczeństwa. Zażelazienie wody może być przyczyną problemów żołądkowych, podrażnień skóry. W osadzie po żelazie i manganie chętnie rozwijają się mikroorganizmy. Mogą pojawić się i te, stanowiące bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Jak temu zaradzić?

Posiadając taki problem, warto zaopatrzyć się w urządzenie o nazwie odżelaziacz wody. Sprzęt jest prosty i bardzo skuteczny. Warto zdecydować się na zakup urządzenia wysokiej jakości np. Ecoperla Sanitower, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami.

Wśród innych ciekawych propozycji na usuwanie żelaza od polskiej marki Ecoperla można wymienić Ecoperla Ironitower oraz odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower.

O metodach odżelaziania wody przeczytasz w artykule: https://www.zestudni.pl/blog/usuwanie-zelaza-i-manganu-z-wody-poznaj-metody-ekspertow/