“Skąd tu tyle osadu?”, czyli problemy Polaków z twardą wodą

“Skąd tu tyle osadu?”, czyli problemy Polaków z twardą wodą

“Skąd tu tyle osadu?”, czyli problemy Polaków z twardą wodą

Elementy, które mają styczność z twardą wodą, często pokrywają się specyficzną warstwą osadu, powszechnie tą nazywają kamieniem. Ten efekt jest wynikiem obecności w strukturze wody różnych minerałów, które można sklasyfikować przede wszystkim jako krzemian wapnia, magnezu, a także element chlorków i węglanów. Twarda woda i kamień powinny być kontrolowane przez odpowiednie zmiękczacze wody. W przeciwnym razie osad zostanie w czajniku, ekspresie do kawy, pralkce, zmywarce i piecu centralnego ogrzewania, a także ogrzewaniu oraz instalacji wodociągowej.

Prawdziwy pogromca twardej wody

Zmiękczanie wody jest konieczne, aby uniknąć problemów ze zmniejszeniem żywotności urządzeń gospodarstwa domowego, jak również obniżeniem sprawności grzejników. Powoduje to znaczne zwiększenie zużycia energii, a ekstremalne sytuacje mogą nawet przyczynić się do całkowitego wycieku w instalacjach. Kamień na zaworach, kranach, zlewozmywaku, brodziku lub elementach prysznica oraz płytkach może skutecznie zniszczyć estetykę starannie wykończonego wnętrza łazienki. Wysokie stężenie węglanu wapnia zakłóca smak potraw przygotowywanych przy użyciu twardej wody i powoduje podrażnienie skóry i włosów oraz negatywnie wpływa na całe ludzkie ciało.

Twardość węglanowa i niewęglanowa

Zmiękczacze wody skutecznie usuwają twardość. Najlepsze modele znajdziesz na https://www.zestudni.pl/zmiekczacze-wody/ Aby oszacować stopień zanieczyszczenia wody, warto obliczyć całkowitą twardość. Mierzy się ją przez zsumowanie nieustalonej i nieprzerwanej twardości. Pierwsza jest wytwarzany przez węglany i wodorowęglan magnezu oraz wapń, które osadzają się w postaci szlamu podczas gotowania wody. Drugi jest spowodowany obecnością nierozpuszczalnych kwasów, głównie siarczanów, chlorków i azotanów.

Twarda woda w całej Polsce

Poza terenami górskimi twarda woda jest niestety bardzo rozpowszechniona w Polsce. Jedynie zmiękczacz wody może poradzić sobie z tym problemem, dlatego warto użyć go jak najszybciej.

2 thoughts on ““Skąd tu tyle osadu?”, czyli problemy Polaków z twardą wodą

  1. Marzena

    Wcześniej mieszkaliśmy w okolicy, gdzie była miękka woda. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak się zdziwiłam, kiedy po przeprowadzce zobaczyłam osad w czajniku i w łazience. W dodatku bardzo cierpiałam z powodu smaku i zapachu kawy, którą przygotowywałam na bazie twardej wody. Na szczęście obecność zmiękczacza wody przywróciła stan, który dla mnie był normalny 😉

    1. Alina

      Miałam podobną sytuację, jak przeprowadziłam się z domku na wsi do dużego miasta. Na szczęście, mam teraz swoje mieszkanie i mogę mieć już zmiękczacz, bo woda wodociągowa w centrum mojego miasta jest przeraźliwie twarda. Bez zmiękczacza ani rusz, a szczególnie przy mojej wrażliwej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.