Problem twardej wody? Co to znaczy?

Problem twardej wody? Co to znaczy?

Problem twardej wody? Co to znaczy?

Każdą wodę określić można za pomocą właściwości nazywanej twardością. Bardzo twarda woda może powodować wiele szkód, podczas gdy miękka charakteryzuje się znacznie mniejszą agresywnością. Dlatego warto zastosować odpowiedni zmiękczacz wody.

W twardej cieczy znajdują się duże ilości minerałów w rodzaju wapnia i magnezu, a zmiękczanie wody polega na usunięciu ich oraz zastąpieniu jonami sodu. Naturalnym źródłem wody miękkiej jest chociażby deszczówka, która dopiero w kontakcie z glebą zyskuje właściwości wody twardej.

Skąd wiadomo, że woda jest twarda?

Zbadanie poziomu twardości wody możliwe jest dzięki specjalnym badaniom laboratoryjnym. Pozwalają one na rozpoznanie źródła oraz pochodzenia wody, a także zbadanie jej smaku i reakcji na podgrzanie lub kontakt z mydłem. W tym ostatnim przypadku kluczowym aspektem jest przede wszystkim ilość wytwarzanej piany. Mydło złożone jest głównie z soli sodu oraz potasu, a w reakcji z wodą twardą tworzą się sole nierozpuszczalne. W związku z tym piana tworzy się jedynie w znikomej ilości lub wcale, a także pozostawia po sobie nieestetyczny osad. Dlatego w twardej wodzie marnują się znaczne ilości detergentów, na przykład podczas prania.

Mapę twardości wody w Polsce znajdziesz na http://www.zmiekczacze.com/

Dlaczego warto likwidować problem twardej wody?

Warto stosować zmiękczacze wody również z tego powodu, ponieważ nierozpuszczalne osady mogą bardzo zaszkodzić czyszczonym ubraniom. Jeżeli są one prane w wodzie twardej, nierzadko pozostają na nich resztki środków czyszczących, nawet jeżeli zostały dokładnie spłukane. W efekcie ubrania mogą tracić kolor, być nieprzyjemne w dotyku oraz szybko się zniszczyć. Znacznie łagodniejsza jest dla ubrań woda miękka. Nie tylko bardzo dobrze je oczyszcza, ale również usuwa z ich powierzchni wszystkie resztki zużywanego podczas płukania detergentu. Twarda woda ma bardzo negatywny wpływ także na samą żywotność wyposażenia domowego mającego z nią kontakt, w tym również pralki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.