Nie obawiaj się, odżelazianie wody wcale nie jest trudne!

Nie obawiaj się, odżelazianie wody wcale nie jest trudne!

Nie obawiaj się, odżelazianie wody wcale nie jest trudne!

Czysta woda w kranie powinna stanowić podstawę w każdym domu. Niestety, nie zawsze jest ona pozbawiona zanieczyszczeń. Prawdopodobnie najgroźniejsze są bakterie i metale ciężkie. Bakterii nie jest się łatwo pozbyć, co innego żelazo czy mangan, które każdy może usunąć z wody na własną rękę.

Odżelaziacz wody – co to takiego?

Oczyszczanie wody z manganu i żelaza przeprowadzane jest przy użyciu specjalnych urządzeń. Żelazo usuwają odżelaziacze wody, które trzeba uznać za urządzenia dosyć skomplikowane i niewątpliwie również nowoczesne. Niemniej jednak, nie są one aż tak zaawansowane technologicznie, aby każdy z nas nie mógł korzystać z nich samodzielnie.

Odżelaziacz wody to urządzeni, które jest podłączane bezpośrednio do instalacji oraz kanalizacji wodnej. Woda, zanim z rur przejdzie do kranu, przepływa więc przez odżelaziacz wody. Przed odżelaziaczem wody lub wewnątrz niego (jeśli ma komorę sprężonego powietrza) jest ona napowietrzana. Proces ten jest absolutnie niezbędny, jeśli całe żelazo ma zniknąć z wody. Napowietrzanie jest potrzebne z racji tego, że jest to najskuteczniejszy sposób wytrącani cząsteczek metali ciężkich.

Wytrącanie natomiast jest absolutnie niezbędne, gdyż bez niego filtr, a konkretnie złoże filtrujące nie wychwyci żelaza. Kiedy cząsteczki są wytrącone filtr nie ma natomiast najmniejszego problemu z oddzieleniem

Na stronie https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74 można znaleźć jedne z najlepszych odżelaziaczy wody

Skuteczność odżelaziaczy wody

Usuwanie żelaza nie zawsze jest całkowicie skuteczne. Niektórzy instalują bowiem w mieszkaniach zbyt słabe odżelaziacze wody lub niedopasowane do innych parametrów wody.

Rzecz w tym, że zawsze skuteczność złoża filtracyjnego powinna być dobrana pod kątem poziomu stężenia żelaza w wodzie, l=ale też manganu, mętności, pH. Rzecz jasna, w przypadku najwyższych stężeń, złoża powinny być absolutnie najbardziej zaawansowane i w dużych ilościach, tak aby wychwyciły wszystkie cząsteczki żelaza.

Co ciekawe, z niewielkimi przekroczeniami poradzą sobie niektóre zmiękczacze wody. O pomoc w wyborze odżelaziacza wody zawsze warto poprosić eksperta z branży uzdatniania wody.

3 thoughts on “Nie obawiaj się, odżelazianie wody wcale nie jest trudne!

 1. Roman

  Odżelazianie wody nie jest trudne, ale trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt. Moim zdaniem najbardziej skuteczna jest metoda z wcześniejszym napowietrzaniem, a dopiero potem usuwaniem cząsteczek na złożu filtracyjnym.

  1. Jarek

   Dla każdego coś dobrego 🙂 Ciężko stwierdzić, co jest najlepszym wyjściem. Do naszej instalacji niestety kolumna z wstępnym napowietrzaniem by się nie sprawdziła, a szkoda, bo byłoby to bardziej oszczędne rozwiązanie.

  2. Michał

   No właśnie zastanawiam się nad takim urządzeniem, ponieważ obsługa pewnego sklepu z filtrami doradziła mi właśnie taki model. Wydaje się być oszczędne i solidne, a przy okazji regeneracja się odbywa bez chemii. Ciężko też cokolwiek wybrac, bo każda firma proponuje coś innego – ciężko odróżnić krzaka od dobrej firmy z filtrami (przejechałem się kiedyś na pewnej firmie z filtrami dzbankowymi).

   Jest ktoś w stanie coś powiedzieć o tego typu urządzeniach z wstępnym napowietrzaniem? Czy to nie jest coś w stylu 5w1 – jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.