Odżelazianie oraz odmanganianie nie należą do najłatwiejszych i najbardziej zrozumiałych procesów uzdatniania wody, jednak z przekroczeniami jakoś trzeba sobie radzić. Problem często pojawia się, kiedy w gospodarstwie domowym działa zbiornik ciśnieniowy z membraną. Jak wtedy usuwać żelazo i mangan?

Eksperci jednoznacznie wskazują, że jedną z najpopularniejszych metod na usuwanie żelaza i manganu z wody jest proces odżelaziania i odmanganiania z wykorzystaniem wstępnej aeracji wody. Podczas napowietrzania woda jest wzbogacana w tlen, następnie na złożu katalitycznym zachodzi reakcja między tlenem a rozpuszczonymi w wodzie cząstkami żelaza i manganu. W rezultacie te się wytrącają w postaci trudno rozpuszczalnej. Złoże filtracyjne zatrzymuje na swojej powierzchni niechciane zanieczyszczenia, a użytkownik otrzymuje czystą wodę, niepowodującą kłopotów.

Ogólnie rzecz biorąc chodzi o utlenienie rozpuszczonych związków żelaza na stopniu II i manganu na stopniu II do nierozpuszczalnych form żelaza (III) i manganu (IV).

Klasyczne rozwiązania to zestaw złożony ze zwężki napowietrzającej, hydroforu ocynkowanego oraz urządzenia wypełnionego złożem katalitycznym. To bardzo wydajna opcja, która doskonale sprawdza się przy dużych przekroczeniach i naprawdę sporym zużyciu wody.

Problem pojawia się jednak, jeśli nie ma miejsca w pomieszczeniu gospodarczym na duży hydrofor ocynkowany lub w gospodarstwie domowym działa już hydrofor przeponowy. Wtedy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Do tej pory alternatywą były często stacje wielofunkcyjne, jednak one redukują całkowicie stopień twardości wody, a nie każdy sobie tego życzy. Z drugiej strony można było też wybrać urządzenie regenerowane nadmanganianem potasu. To z kolei generuje koszty, wymaga poświęcenia sporej uwagi, nie jest wygodne w eksploatacji i nie można tego zastosować w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Na szczęście na rynku pojawiło się nowe, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie w postaci odżelaziaczy i odmanganiaczy z komorą sprężonego powietrza. Dzięki wbudowanemu komponentowi w postaci komory istnieje możliwość przeprowadzenia procesu aeracji oraz usuwania żelaza i manganu w butli ciśnieniowej.

Takie urządzenia są w pełni kompatybilne z hydroforami przeponowymi, a w dodatku zajmują minimum miejsca.

Czy to rozwiązanie na każdą wodę?

Odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza, niestety nie sprawdzą się w każdym przypadku. Przede wszystkim chodzi tu o przekroczenia żelaza i manganu. Producenci podają maksymalny pułap wartości, z którymi poradzą sobie optymalnie.

Ponadto bardzo istotne jest pH wody. Odczyn musi być równy bądź wyższy niż 7,5, by urządzenie spełniało swoją rolę i faktycznie usuwało przekroczenia

Ecoperla Oxytower – nowość na rynku

Jeżeli tylko pozwalają na to warunki, to z całą pewnością warto zdecydować się na odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza. Na rynku właśnie pojawiła się nowość od polskiej marki w postaci Ecoperla Oxytower. To urządzenie jest obecnie dostępne w wariancie z 75 litrami złoża filtracyjnego.

Ecoperla Oxytower radzi sobie aż z trzema problemami jednocześnie – usuwa z wody nie tylko żelazo i mangan, ale na drodze napowietrzania również siarkowodór odpowiadający za nieprzyjemny smak i zapach wody.

Urządzenie składa się z komponentów bardzo wysokiej jakości. Wszystkie są produkowane w renomowanych fabrykach położonych na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Każdy z elementów został wykonany z największą precyzją i dbałością o szczegóły.

Komponenty zastosowane w Ecoperla Oxytower mówią same za siebie:

  • Głowica sterująca – to element w całości zaprojektowany i wykonany przez firmę Clack. Głowice bez problemu można serwisować, jest dodatkowo zasilana z baterii litowej. Istnieje możliwość diagnostyki pracy oraz wyświetlenia historii. Wszystkie informacje są widoczne na podświetlanym ekranie. Obsługa panelu nie powinna nikomu sprawić problemu
  • Złoże filtracyjne – do odżelaziania i odmanganiania zastosowano niezawodne złoże Birm. To granulowany materiał filtracyjny wyróżniający się trwałością, wysoką wydajnością oraz szerokim zakresem temperatur pracy
  • Ecoperla Smart System – o niskie koszty eksploatacji dba Ecoperla Smart System, czyniąc Ecoperla Oxytower jednym z najtańszych w utrzymaniu urządzeń tego typu. Dzięki tym ustawieniom głowicy sterującej urządzenie zużywa minimalne możliwe ilości wody na regenerację
  • Ecoperla Oxytower jest objęta aż 10-letnią gwarancją! To fantastyczne warunki, które są najlepszym świadectwem trwałości i solidności dobranych komponentów.

Wysoka jakość w dobrej cenie

Ecoperla Oxytower jest urządzeniem, które wielu doceni za jakość, wydajność oraz możliwość usuwania trzech zanieczyszczeń jednocześnie. To idealne rozwiązanie w przypadku posiadania hydroforu przeponowego. Dzięki solidnemu wykonaniu, posłuży przez wiele lat i przyniesie oczekiwane efekty.